O varhanách


Rádi bychom dosáhli přestavby současných středně velkých romantických pneumatických varhan s Barkerovou pákou, s kuželkovou vzdušnicí, na trakturu elektrickou, která je pro naše podmínky nejschůdnějším a nejpřístupnějším řešením. Varhany mají 23 rejstříků na dvou manuálech (klaviatura pro hru rukama) a pedálu (klaviatura pro hru nohama) a jsou nyní v dezolátním stavu (cca 1/3 varhan je momentálně nefunkční), který je zapříčiněn jednak krátkou životností hrací traktury, jednak zanedbáním údržby a neodbornými zásahy. Tento nástroj postavil v roce 1908 jako své 198. dílo kutnohorský varhanář Jan Tuček. Foto současného stavu.


"Stávající dvoumanuálový pneumatický kuželkový nástroj s Barkerovou pákou postavil Jan Tuček z Kutné Hory v roce 1908 (op. 198). Nástroj je vestavěn do novogotické varhanní skříně se zlacenými řezbami a má dochovanou tuto dispozici:

I. man (C - f3, 54)

Bourdon 16´
Principál 8´
Flétna harm. 8´
Kryt 8´
Roh kamz. 8´
Gamba 8´
Dolce 8´
Oktáva 4´
Roh kamz. 4´
Kvinta šumivá 2 2/3´
Mixtura 4x 2 2/3´

II. man (C - f3,54)

Kryt tichý 16´
Kryt líbezný 8´
Housl. Princ. 8´
Klarinet (lab.) 8´
Salicional 8´
Aeoline 8´
Voix celeste 8´
Fugara 4´

Pedál (C - d1, 27)

Violonbas 16´
Subbas 16´
Jemný kryt 16´
Cello 8´

II/I - 16´, 8´, 4´, I/I 4´, I/P, II/P
VK, P-MF-F-Pl, Hlavní spojka, Crescendo, Žaluzie II (šlapka)


Nástroj je funkční pouze s obtížemi a jeho stav lze hodnotit za havarijní. Výpustkové vzdušnice a dřevěné píšťaly jsou napadeny červotočem, hrací stůl a pneumatická traktura jsou již za hranicí životnosti. Kovové píšťaly jsou zhotoveny většinou z kvalitního cínového materiálu, ale jsou znečištěné a poškozené neodborným laděním. Po zvukové stránce je nástroj poznamenán převahou ekválních řad, kde zvukovou korunu tvoří pouze dva smíšené alikvoty. Celkově matný dojem ze zvuku je způsoben také špatným stavem píšťal a poruchovou trakturou. Celkové pléno nepůsobí uspokojivým dojmem. Po výtvarné stránce nástroj poměrně vkusně zapadá do pseudogotického interiéru. Dosud poslední oprava proběhla v roce 1995 a realizovala ji firma Organa z Kutné Hory za cca 100 000 Kč. Již tehdy však firma poukazovala na celkově havarijní stav a navrhovala restaurování za 750 000 Kč. (Václav Uhlíř, diecézní organolog - Návrh řešení, srpen 2016) "


Sledujte také veškeré novinky na našem facebookovém profilu fb.com/varhanychotebor.